نگاهی به معضلات گرافیک تبلیغاتی و گرافیک مجانی

نگاهی به معضلات گرافیک تبلیغاتی و گرافیک مجانی

هنر و رسانه دو بعدی که گرافیک بر پایه آن است به عبارتی دیگر به کمک این دو اصل است که گرافیک به اوج می رسد و می توان گفت موفق بوده است. در این مقاله نگاهی به معضلات گرافیک تبلیغاتی و گرافیک مجانی داریم و بر همین اساس است که گرافیک برای مردم یک جامعه تعریف و شناخته می شود.

    گرافیک هنری = Graphic Art
    گرافیک تبلیغاتی = Graphic Design
    گرافیک خبری = News Graphic متشکل از دو بخش رسانه چاپی و تلویزیونی

طرح گرافیک (Graphic Design) به دو نوع گرافیک تبلیغاتی و خبری اطلاق می شود. به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به نوع پیام است که می شود از امکانات مختلف گرافیک استفاده کرد. لازم است بدانید که زیبایی شناسی و قواعد استاتیک، اولویت  طراحی یک کار گرافیکی می باشند و زیبایی مهمترین و حتی تنها معیار برای کاربران می باشد . برای جذب نگاه مخاطب بایستی تصاویر از همه جوانب از جمله خود عکس، سنگ ،خط و … به بهترین شکل ممکن طراحی شوند که باعث جذب کاربران شود .
برای اینکه این مطلب را ساده تر کنیم می توان گرافیک را به یک میوه که دوست دارید یا یک غذا ، شیء زیبا و … تشبیه کرد که همه ما تجربه آن را داشتیم که مقاومت در برابر آن چقدر سخت است. یک اثر گرافیکی تبلیغاتی نیز باید به همین نوع باشد! تا حدی که کاربران شما نتوانند از آن چشم بردارند و معنای زیبایی را برای کاربران تمام کند. نکته ای که بدون هیچ پس و پیشی باید به آن توجه داشته باشید این است که این زیبایی باید با علم باشد مانند تمام کارهای موفق که به سواد نیاز دارد.

در اینجا علم و سواد به معنی آگاهی در زمینه مفاهیم فلسفی، بیان استعاری، بیان های مبهم شعری و هنری، تاریخی، اجتماعی و … می باشد. نگاهی به معضلات گرافیک تبلیغاتی و گرافیک مجانی شما را با این موارد بیشتر آشنا خواهد کرد.

همانطور که معماری یک ساختمان مورد اهمیت است و در اولین نگاه دیده و همچنین قضاوت می شود گرافیک یک سایت نیز همین نقش را برای وب سایت دارد و کاربران آن را داوری می کنند. در طراحی سایت مسلما این گرافیست ها هستند که ایده هایشان عام پسند دارند و این هنر را طی تجربه به دست آورده اند. اما در اکثر مواردی که صاحبان سایت بر نظر خود پافشاری می کنند مشکل به وجود می آید و گرافیک زیبایی و جذابیتی که باید مورد پسند همه باشد را ندارد.